قوانین مرجوعی و عودت کالا

علاوه بر قوانینی که جهت منع داروخانه ها از مرجوع شدن کالاها از طرف سازمان غذا و داروی کشور وجود دارد، مرجوع شدن این محصولات بدون دلیل موجه کیفیت و سلامت آن ها را مورد تردید قرار خواهد داد و این احتمال وجود دارد که کالای مرجوع شده به داروخانه به خریدار و مصرف کننده دیگری تحویل داده شود. با توجه به این مساله، تبلیغاتی که در بسیاری از فروشگاه های آنلاین در مورد “ضمانت بازگشت کالا تا 7 روز” و یا “ضمانت بازگشت کالا بدون هیچ ایرادی” دیده می شود، اگرچه در ظاهر خدمتی خوشایند به نظر می رسد، لیکن در نهایت به حقوق سایر مصرف کنندگان لطمه وارد میکند و ریسک خرید را برای دیگر مصرف کنندگان بالا خواهد برد. لذا داروبانک هیچگونه فعالیتی در زمینه افزایش فروش از طریق تبلیغات عوام فریبانه و با روش تعهد به مرجوع کردن کالا تا هفت روز ندارد و در این زمینه مسئولیتی نمی پذیرد.

با این وجود در برخی موارد، بعد از ارسال کالا ممکن است مشکلاتی برای برخی از کاربران به وجود آمده باشد که داروبانک در شرایطی خاص خود را موظف به عودت و یا تعویض کالا می داند:

• مغایرت در ارسال محصول خریداری شده
• در صورتی که کالای تحویل شده به مصرف کننده، با کالای سفارش داده شده در سایت مغایرت داشته باشند، کاربر می تواند این مغایرت را به واحد پشتیبانی سایت اطلاع داده و اقدام به بازگشت کالا کند .خریدار می بایستی در جهت اعلام این مغایرت و مشکلات احتمالی و به منظور هماهنگی برای بازگشت محصول با شماره تلفن 021-66926473 تماس حاصل نماید.
• تنها در صورتی که برچسب اصالت کالا مخدوش و یا به ندرت، معتبر نباشد، و یا بسته بندی محصول دچار مشکلات ساختاری باشد که سلامت کالا را تحت تاثیر قرار داده باشد، داروبانک قادر به مرجوع کردن آن خواهد. در غیر این صورت دارو بنا بر دستور وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داروبانک موظف است از مرجوع شدن کالا بدون دلیل امتناع ورزد.
• کالای دارای آسیب فیزیکی
• در صورتی که تحویل داده شده دچار آسیب، شکستگی و یا از این قبیل مشکلات فیزیکی باشد.
• کالاهای معیوب و یا دارای مغایرت با محتوای سایت
• در صورتی که کالای تحویل داده شده به مشتری، با اطلاعات مندرج در سایت مغایرت داشته باشد.
• پس از بررسی تیم پشتیبانی داروبانک در رابطه با مغایرت و مشکلات بسته ارسالی، حداکثر تا سه روز کاری کالا مرجوع و هزینه سفارش به حساب کاربر واریز خواهد شد، و یا با انتخاب مشتری کالا تعویض می شود. در صورت عدم تایید بازگشت محصول توسط کارشناسان داروخانه آنلاین داروبانک ، هزینه ارسال به عهده مشتری خواهد بود و کالا به مشتری بازگشت داده می‌شود.
• در صورتی که تیم کارشناسی پشتیبانی داروبانک در رابطه با بازگشت کالا، مغایرتی با قوانین و ضوابط تشخیص دهد، محصول به مشتری بازگشت داده خواهد شد.
• در صورت پذیرش مرجوع شدن کالا از طریق داروبانک، اقلام و هدیه ارسال شده نیز به همراه محصول عودت داده می شود.
• تنها در صورتی که برچسب اصالت کالا به ندرت مخدوش یا معتبر نباشد، و یا بسته بندی محصول دچار مشکلات ساختاری باشد که سلامت کالا را تحت تاثیر قرار داده باشد، داروبانک قادر به مرجوع کردن آن خواهد بود. در غیر این صورت داروبانک بنا بر دستور وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داروبانک موظف است از مرجوع شدن کالا بدون دلیل امتناع ورزد.
• در صورت بازگشت کالا به دلیل ناقص بودن و یا صحیح نبودن اطلاعات درج شده توسط مشتری و در نهایت عدم شناسایی گیرنده توسط سامانه ارسال اختصاصی داروبانک، سفارش این دسته از افراد تا 15 روز بعد از ثبت سفارش نزد داروبانک محفوظ و در صورت عدم پیگیری مشتری سفارش لغو و مبلغ آن به حساب شخص عودت داده خواهد شد. لذا، پس از اتمام 15 روز، کاربر حق اعتراض در خصوص این اقدام از جانب داروبانک را نخواهد داشت.
• پس از بررسی کارشناسان پشتیبانی و بررسی و پیگیری از طریق شرکت تولیدی و توزیع کننده محصول فاقد ایراد و خارج از ضوابط مربوط به بازگشت کالا تشخیص داده شود، محصول به مشتری عودت و بازگردانده می شود و در صورت امتناع مشتری از پذیرش محصول، محصول به مدت ۷ روز به صورت موقت و به طور امانت نزد داروخانه انلاین داروبانک باقی می‌ماند و پس از این مدت داروبانک هیچگونه مسئولیتی در قبال فقدان و یا آسیب دیدگی محصول برعهده نخواهد داشت.

از دیگر دغدغه ها و نگرانی های خریداران در حین خرید اینترنتی کالاهای مرتبط با سلامت و مراقبت از بهداشت و سایر کالاهای مورد نیاز از داروخانه آنلاین، ارسال به موقع و اطلاع رسانی در رابطه با زمان دقیق تحویل سفارش و نحوه ارسال از طریق پیک یا پست می باشد. کلیه موارد فوق طی فرایندهای سیستماتیک و شفاف در حین خرید به اطلاع خریدار و کاربر می رسد. رعایت این اصول از الزامات اصلی در مبانی مربوط به رعایت حقوق مصرف کننده می باشد.

X
Add to cart